Hrvatski   English   Deutsch

Navigacija

NOVOSTI

04.04.2010.
Naslov novosti

Sretan i blagoslovljen Uskrs....

 

detaljnije..
17.12.2009.
Naslov novosti

Sretan Božić, blagoslovljenu i uspješnu Novu Godinu....

 

detaljnije..
10.10.2009.
Naslov novosti

Pročitajte on line verziju glasnika STADLER....

God. X. (2009.) Broj 10

 

detaljnije..
10.04.2009.
Naslov novosti

SRETAN USKRS!

 

detaljnije..
16.12.2008.
Naslov novosti

Sretan Božić, blagoslovljenu i uspješnu Novu Godinu...

 

detaljnije..
15.09.2008.
Naslov novosti

Pročitajte on line verziju glasnika STADLER....

God. IX. (2008.) Broj 9

detaljnije..
30.05.2008.
Naslov novosti

PREDANI SPISI DIJECEZANSKOG POSTUPKA U KAUZI
SLUGE BOŽJEGA JOSIPA STADLERA

detaljnije..
30.04.2008.
Naslov novosti

ODRŽANA ZAVRŠNA SJEDNICA U DIJECEZANSKOM POSTUPKU BEATIFIKACIJE SLUGE BOŽJEGA JOSIPA STADLERA

detaljnije..
29.04.2008.
Naslov novosti

ZAVRŠNA SJEDNICA U DIJECEZANSKOM POSTUPKU
BEATIFIKACIJE SLUGE BOŽJEGA JOSIPA STADLERA

detaljnije..
23.03.2008.
Naslov novosti

S vjerom u uskrsloga Krista i pozivom da u svijetu budemo svjedoci ove uskrsne radosti, svima želim

SRETAN USKRS!

detaljnije..
25.12.2007.
Naslov novosti

Sretan Božić, blagoslovljnu i uspješnu Novu Godinu

detaljnije..
08.12.2007.
Naslov novosti

GODIŠNJICA SMRTI SLUGE BOŽJEGA JOSIPA STADLERA
(24. sijecnja 1843. - 8. prosinca 1918.)

detaljnije..
 

 

<<<<nazad

ZAVRŠNA SJEDNICA U DIJECEZANSKOM POSTUPKU
BEATIFIKACIJE SLUGE BOŽJEGA JOSIPA STADLERA

 

Na Vrhbosanskoj katoločkoj bogosloviji u dvorani pape Pavla VI. održat će se 30. travnja 2008. završna svečana sjednica u dijecezanskom postupku beatifikacije Sluge Božjega Josipa Stadlera. Sjednica počinje u 15.30 sati, te je otvorenog karaktera, na kojoj mogu biti nazočne i druge osobe zainteresirane za ovu kauzu.
Ovim se, naravno, ne završava rad na betifikacijskoj kauzi Sluge Božjega Josipa Stadlera, nego se time završava samo prvi važan korak u postupku. Daljnji nastavak slijedi u Rimu na Kongregaciji za kauze svetaca, gdje će biti proslijeđeni svi spisi i dokumenti s dijecezanskog postupka.

Proces Sluge Božjega Josipa Stadlera ima iza sebe dugačak put. Nakon blažene smrti Sluge Božjega 8. prosinca 1918. godine isusovci su počeli pomalo raditi u pripremi beatifikacijskog postupka, tako da su nam ostavili nekoliko važnih spisa iz ovoga vremena. Vrijeme između dva svjetska rata, posebno politička situacija nakon Drgog svjetskog rata nisu bili povoljni za ozbiljniji pristup u radu na betifikaciji. Tek nakon političkih i demokratskih promjena poslije razorne situacije domovinskog rata nastali su povoljniji uvjeti za studiozniji pristup istraživanju lika, života i djela Sluge Božjega. Vrhbosanski nadbiskup Vinko kardinal Puljić odgovorio je traženju sestara Stadlerove družbe Služavki Maloga Isusa i Vrhbosanskog ordinarijata imenujući osobe za pokretanje dijecezanskog postupka, koji je otvoren u lipnju 2002. godine.
Samom pokretanju postupka prethodio je mukotrpni rad oko njegove priprave. Nakon što je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić još 1996. godine zamolio dr. Pavu Jurišića da pristupi radu na prikupljanju arhivske građe te time poradi na izradi kritički obrađenog pristupa životu i djelu nadbiskupa Stadlera, dr. Jurišić je u Sarajevu osnovao ured koji je nazvao „Centar za prikupljanje građe o vrhbosanskom nadbiskupu dr. Josipu Stadleru“. Kasnije je Družba sestara Služavki Maloga Isusa odredila s. Anemarie Radan za suradnicu u ovom Centru, koja je u ovom vremenu odradila one teške prave „rudarske“ zadatke kopajući po arhivima i prikupljajući dokumente koji su bili važni ne samo za ovaj postupak, nego dokumente koji se tiču naše Crkve na ovim prostorima. Naravno, znala je pronalaziti i vrijedne suradnike na svim mjestima koji su joj priskakali u pomoć.
Na početku ovoga rada valja spomenuti i posjet Sluge Božjega pape Ivana Pavla II. Sarajevu koji je 12. travnja 1997. ulazeći u Sarajevsku prvostolnicu pošao najprije na grob Sluge Božjega Josipa Stadlera, a zatim je u svom obraćanju svećenicima, redovnicima, redovnicama, bogoslovima i sjemeništarcima podvukao njegov život kao uzor pastoralne zauzetosti revnoga pastira koji je bio vjeran Bogu i odan Svetoj Stolici.
Od pokretanja postupka u radu je sudjelovala 31 osoba, uz službene osobe u procesu su uključeni povijesni i teloški stručnjaci, prevoditelji, prepisivači i kontrolori prijevoda. Uz njih valja spomenuti i druge vrijedne osobe od bogoslova ovdje u kući do svih onih pomagača od osoba iz arhiva, veleposlanstava do radnika u tiskarama i bibliotekama.
Nakon sjednice vrhbosanski će nadbiskup Vinko kardinal Puljić u katedrali slaviti svetu misu uz koncelebraciju svećenika, a u nazočnosti Stadlerovih sestara i Božjega puka s molitvom za uspjeh u daljnjem radu na ovoj kauzi.